Під час війни життєвих викликів стало значно більше, і майже в кожній родині виникає потреба в підтримці
Під час війни життєвих викликів стало значно більше, і майже в кожній родині виникає потреба в підтримці. Щоб краще зрозуміти, які саме соціальні послуги найбільше потрібні мешканцям, у Поромівській громаді з грудня 2024 року проводилось спеціальне дослідження. Його здійснювала громадська спілка “Українська мережа за права дитини” за підтримки Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в межах проєкту “Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми”.
Перед початком дослідження була створена робоча група, до якої увійшли представники соціального захисту, освіти, медицини, поліції та місцевого самоврядування. Учасники групи пройшли серію вебінарів, а залучені експерти провели інтерв’ю з посадовими особами органів влади та надавачами соціальних послуг. Крім того, для кращого розуміння потреб мешканців громади, були організовані фокус-групи.
Результатом цієї роботи став аналітичний звіт з оцінки потреб, у якому фахівці детально проаналізували наявну систему соціальних послуг і надали рекомендації щодо її покращення. Зокрема, результати засвідчили, що в окремих громадах мешканці змушені отримувати необхідні послуги поза межами громади або не отримують їх взагалі.
Після проведеного засідання робочої групи та на основі звіту у Поромівській громаді планується впровадження соціальних послуг:
- Супровід дітей під час інклюзивного навчання. Послуга надається дітям з інвалідністю та дітям з особливими освітніми потребами (ООП). Їм допомагає спеціально підготовлена людина — асистент дитини. Він підтримує та допомагає в пересуванні, харчуванні, самообслуговуванні, комунікації, орієнтації у просторі. Для дітей з інвалідністю та дітей з ООП дуже важливо ходити до школи, вчитися та бути серед однолітків. Це не тільки дає знання, а й допомагає їм розвивати соціальні навички.
- Комплексна соціальна послуга з формування життєстійкості. Послуга включає психосоціальну підтримку мешканців громади, розвиток стресостійкості, профілактику психологічної травматизації, навчання навичкам самодопомоги та підтримки близьких. Окрему увагу приділено батькам — формуванню батьківських навичок і побудові здорових стосунків із дітьми на різних етапах їхнього розвитку.
Також будуть посилюватися існуючі соціальні послуги у громаді:
- Соціальний супровід сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах. Надання послуги здійснюється фахівцем з соціальної роботи, психологом, які допомагають сім’ям вийти з кризи, розвинути у родини необхідні життєві навички та покращити батьківські компетенції. Також послуга передбачає консультування, вирішення соціально-побутових проблем. Головна мета послуги — допомогти родині навчитися самостійно долати труднощі, наснажити її.
- Кризове втручання. Соціальна послуга спрямована допомогти дитині, сім’ї, які постраждали від кризової ситуації. Вона надається негайно після отримання інформації про кризу та триває до 72 годин – до моменту усунення ризику чи подолання складних обставин. Включає психосоціальну підтримку, юридичний супровід, допомогу постраждалим від домашнього насильства, інформування щодо соціального захисту, налагодження сімейних стосунків. Важливим є застосування міжвідомчої взаємодії, коли соціальні працівники, психологи, медики, поліція та органи влади спільно працюють над розв’язанням ситуації.
- Соціальний супровід сімей, які виховують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Опікуни, батьки-вихователі та усиновлювачі часто стикаються з труднощами у встановленні емоційного зв’язку, адаптації та розумінні потреб дитини, які змінюються з віком. Професійна підтримка соціальних працівників і психологів допомагає уникнути конфліктів, стабілізувати стосунки в родині та забезпечити гармонійний розвиток дитини.
Наразі у громадах відбувають консультації щодо особливостей впровадження та посилення послуг. Під час консультацій фахівці з громади мають можливість отримати менторську підтримку, разом з експертом опрацювати складні кейси у роботі.
Також експерти працюють над створенням технічного керівництва по кожній соціальній послузі, враховуючи особливості Поромівської громади. У цьому документі буде чітко описано, як саме має надаватися послуга — умови, порядок, форми та методи роботи.
Основна мета цих послуг підтримувати не лише родини з дітьми у складних життєвих обставинах чи кризі, але й тих, хто чекає на народження дитини або планує вагітність. Особливо великої підтримки потребують батьки/опікуни, що виховують дітей з інвалідністю. Також ті сім’ї, що взяли на себе відповідальність за виховання дітей — прийомні батьки, батьки-вихователі, опікуни, патронатні родини.
Сім’я є найбільш природним та сприятливим середовищем для розвитку дитини, тому важливо спрямовувати зусилля на її підтримку як превентивний крок, що допоможе уникнути потрапляння дітей до інтернатів. У сучасних умовах, особливо під час війни, коли тисячі сімей втратили житло, роботу або були змушені покинути рідні міста, соціальні послуги стали ще більш затребуваними. Також підтримка необхідна родинам ветеранів та ветеранок, сім’ям загиблих та зниклих безвісти військових.
Ми будуємо громаду, в якій кожна дитина і кожна родина отримує підтримку. Дізнайтеся більше або зверніться по допомогу — ми поруч.
Де дізнатися, які соціальні послуги є в нашій громаді?
📍Село Поромів, вул. Сонячна, 9
🏢Центр надання соціальних послуг.
☎️+38 (096) 743 3079
___________
Проєкт «Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми» впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Швеції. В Консорціум входять: Українська мережа за права дитини, МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна», МБФ “Українська фундація громадського здоров’я”.
Для фейсбук
У 2025 році в Поромівській громаді проведено дослідження щодо потреб у соціальних послугах. Над його реалізацією працювала громадська спілка “Українська мережа за права дитини” за підтримки Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) в межах проєкту “Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми”.
На основі отриманих даних уже найближчим часом будуть впроваджені нові соціальні послуги:
🟦 Комплексна соціальна послуга з формування життєстійкості.
🟦 Супровід дітей під час інклюзивного навчання.
А також посилено діючі соціальні послуги:
🟩Соціальний супровід сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах.
🟩Кризове втручання.
🟩Соціальний супровід сімей, які виховують дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Детальніше про послуги читайте у каруселі картинок, а також у матеріалі на сайті. Посилання у першому коментарі.
Де дізнатися, які соціальні послуги є в нашій громаді?
📍Село Поромів, вул. Сонячна, 9
🏢Центр надання соціальних послуг.
☎️+38 (096) 743 3079
Проєкт «Підтримка реформи Кращого догляду у Волинській області шляхом посилення соціальних послуг та системи догляду за дітьми» впроваджується Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та Консорціумом партнерських організацій за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Швеції. В Консорціум входять: Українська мережа за права дитини, МБО «БФ «СОС Дитячі Містечка» Україна», МБФ “Українська фундація громадського здоров’я”.
Кого треба тегати (робіть теги одразу в обов’язковому абзаці вище):
UNICEF Ukraine @UNICEFUkraine
Українська мережа за права дитини @ukrainianchildrightsnetwork
СОС Дитячі містечка @sos.cv.ua
Право на здоров'я" (HealthRight International) в Україні @HealthRightUkraine