Поромівська громада
Волинська область, Володимир-Волинський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

ТАК! МИ МОЖЕМО ПОДОЛАТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ!

Дата: 13.03.2024 16:30
Кількість переглядів: 141

Фото без опису

Державна установа «Волинський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Нововолинське відділення Володимирського районного відділу

Щороку в березні проводиться місячник обізнаності про туберкульоз. Цього року він проводиться під гаслом

ТАК! МИ МОЖЕМО ПОДОЛАТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ!

Туберкульоз- інфекційне захворювання з аерогенним  шляхом передачі. Інфекційні частинки передаються від людини до людини через повітря при кашлі, чханні, розмові чи співі.

  Ризик проникнення у легені здорової людини залежить від концентрації інфекційних частинок у повітрі та тривалості вдихання зараженого повітря.

  При потраплянні мікобактерії в організм людини туберкульоз найчастіше не розвивається через реакцію імунної системи, та коли ця реакція слабка, розвивається активне захворювання.

   За даними Центру громадського здоров’я України у 2023 році в Україні зареєстрували 19851 людину хвору на ТБ, серед них: діти віком 0-14 років – 639 осіб; підлітки віком 15-17 років -196 осіб.

У Волинській області в 2023 році захворіло на туберкульоз на 21% більше осіб ніж в 2022році. З них кількість захворілих дітей збільшилася в 5 разів, а серед підлітків в 3 рази.

Як проявляються симптоми туберкульозу?

  • Підвищена температура тіла понад 7 днів; утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит, безпричинна втрата ваги;  постійна слабкість;  підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання.

На туберкульоз може захворіти кожен, проте вищий ризик виникнення захворювання у людей, які перебувають у постійному контакті з хворим на бацилярний туберкульоз; людей які живуть з ВІЛ; людей які вживають наркотики, алкоголь та тютюн; людей з ослабленим імунітетом; дітей, оскільки їхня імунна система не сформована.

Як діагностують туберкульоз?Спочатку сімейний лікар проводить скринінг та опитування і за результатами у разі необхідності скеровує на дообстеження до фтизіатра. Діагноз встановлює фтизіатр.Пріоритетним та першочерговим методом діагностики є мікробілогічний тест – для якого пацієнт  здає мокротиння, оскільки він дозволяє правильно встановити діагноз та якнайшвидше призначити ефективну схему лікування. Спочатку, зазвичай, застосовують молекулярно-генетичний метод дослідження Xpert МТВ /Rif, який дає змогу за декілька годин не лише підтвердити наявність цього захворювання, а й визначити чутливість до рифампіцину – препарату, який часто застосовують для лікування туберкульозу. За допомогою цього метода можна досліджувати не лише мокротиння, а й інші біологічні рідини, в тому числі, кал дітей, які ще не вміють відкашлювати мокротиння.Необхідність додаткового обстеження – бронхоскопію, комп’ютерну томографію та ін..- визначає фтизіатр.

Для діагностики туберкульозу також застосовують такі обстеження, як рентгенографія або комп’ютерна томографія органів грудної клітки.  Для розшифрування результатів рентгенографії в низці країн використовують так званий аналіз за допомогою комп’ютера ( computer- aideddetection).            Власне йдеться про штучний інтелект, який навчили аналізувати численні знімки грудної клітки та визначити туберкульоз специфічно і точно.

 Туберкульоз  може вражати не лише легені, а й інші органи. При поза легеневих формах туберкульозу, окрім цих методів, можуть використовувати ультразвукове дослідження, бронхоскопію тощо. Якщо не вдалося підтвердити туберкульоз за допомогою вищезазначених методів діагностики, застосовується біопсія з отриманням матеріалу та подальшого мікробіологічного та морфологічного дослідження.

 

 Хороші новини: туберкульоз лікується.Успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийому ліків. Існують спеціальні протитуберкульозні препарати, курс лікування якими триває від кількох місяців.  Усі послуги з виявлення, діагностики та лікування туберкульозу в Україні є безоплатними для пацієнтів.

 

 

Лікар загальної гігієни

Нововолинського відділення

Володимирського районного відділу

ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ»                                                    Ростислав КВЯТКОВСЬКИЙ


« повернутися

Код для вставки на сайт

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь